Rozbieżność cenowa mieszkań w Gdyni

Gdynia – miasto skrajności na rynku nieruchomości. To właśnie tu można kupić zarówno tanie lokale, jak i wyjątkowo kosztowe penthousy. Wpływ na to ma bliskość morza, czyli bardzo drogie widoki, za które deweloper dolicza nawet kilka tysięcy złotych. Ponadto Gdynia jest największym miastem w Polsce, które nie jest stolicą województwa. To oznacza, że wskaźnik w przypadku rządowego programu Rodzina na Swoim czy Mieszkanie dla Młodych wynosi tyle samo, co w Chojnicach, Stargardzie Gdańskim czy Słupsku. Z tego właśnie powodu ceny wielu mieszkań 2-pokojowych w Gdyni są zaniżane, by w ogóle mogły być sprzedane z dotacją.

Wskaźnik na mieszkanie dla młodych w Gdyni wynosi za metr 5171,93 zł. Takich cen można spodziewać się jedyni na Karwinach czy Dąbrowie, czyli obrzeżach miasta, gdzie powstają nowe bloki mieszkalne. Rejony centrum, Orłowa oraz Radłowa to znacznie większe pułapy cenowe, niemal o połowę większe niż obowiązujący wskaźnik. Aktualnie kawalerki w Gdyni sprzedawane są od 90 tys. do nawet 400 tys. zł. Ogromne różnice wynikają z bardzo różnej zabudowy miasta. Nowe budownictwo z widokiem na morze kosztuje znacznie więcej niż maleńkie mieszkanko w bloku z lat siedemdziesiątych na dalszych i mniej reprezentatywnych dzielnicach, np. na Chyloni czy Oksywiu.

Gdynia - mieszkania

Gdynia jednak stawia na prestiż. Wskazują na to inwestycje budowlane z ostatnich lat: wieżowiec Sea Towers, apartamentowiec Art Deco bądź Willa Ułańska. Za apartamenty w Gdyni trzeba sporo zapłacić. Nieruchomości w Sea Towers sprzedały się szybko, mimo że cena za metr niekiedy przekraczała 20 tys. zł. Jednak bliskość plaży i mariny jachtowej przyciągnęła nabywców, którzy skłonni byli za 270-metrowy apartament zapłacić 7 mln zł. Natomiast apartamentowiec Art Deco swoją architekturą nawiązuje do gdyńskiego modernizmu międzywojennego. Można tu znaleźć mieszkanie na wynajem, choć ceny rozpoczynały się od pół milionach złotych. Prestiżowa jest również Willa Ułańska, sąsiadująca z rezerwatem przyrody Kępa Redłowska, w której ceny rozpoczynają się od 400 tys. zł za dwupokojowy lokal.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz