Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni powstało w 1953 roku dzięki staraniom Dowództwa Marynarki Wojennej, a także całej rzeszy pasjonatów tematu i historyków wojennych.

W 1945 roku, już po zakończeniu II wojny światowej, zorganizowano w Gdyni wystawę „Obrona Wybrzeża w 1939 roku”, na której eksponowane były pamiątki, związane z historią Marynarki Wojennej. W 1952 roku zorganizowano, tym razem w Warszawie, kolejną wystawę marynistyczną „Marynarka Wojenna w służbie Ojczyzny, w służbie pokoju”. To jej sukces doprowadził bezpośrednio, po wielu staraniach, Dowództwo Marynarki Wojennej do utworzenia w Gdyni stałej ekspozycji, dotyczącej historii i rozwoju polskiej morskiej siły zbrojnej. 28 czerwca 1953 roku udało się sprowadzić do Gdyni warszawską wystawę „Marynarka Wojenna w służbie Ojczyzny, w służbie pokoju”, wzbogacić ją o, zgromadzone w Gdyni, eksponaty i na jej fundamentach otworzyć, pierwsze takie w Polsce, Muzeum Marynarki Wojennej.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Pierwszą siedzibą muzeum była willa przy gdyńskiej plaży. Od 1960 roku wystawy urządzano w okresie 01.05 – 12.10, na, stanowiącym samodzielny eksponat, niszczycielu ORP „Burza”. W 1976 roku „Burzę” zastąpił inny niszczyciel – ORP „Błyskawica”, który pełni swą muzealną rolę aż do dzisiaj, na stałe wpisany w gdyński krajobraz.

Zbiory gdyńskiego Muzeum Marynarki Wojennej prezentowane były dotychczas w trzech miejscach: w siedzibie przy ulicy Zawiszy Czarnego, na Bulwarze Nadmorskim i na okręcie ORP „Błyskawica”.

Siedziba przy ulicy Zawiszy jest obecnie nieczynna. Ekspozycja zostanie otwarta dla zwiedzających po zakończeniu budowy nowego gmachu Muzeum Marynarki Wojennej. W celu realizacji projektu budowy nowej siedziby muzeum, powołano Fundację “O dach dla historii Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej”. Fundacja ta gorąco prosi wszystkich sympatyków Marynarki Wojennej RP o pomoc w sfinansowaniu tego przedsięwzięcia.

W Ekspozycji Plenerowej Broni i Uzbrojenia Morskiego na Bulwarze Nadmorskim zobaczyć można:

  • uzbrojenie i wyposażenie okrętowe (między innymi: kotwice z XVII wieku, maszt radiolokacyjny, przeciwdesantową miną kotwiczną, minę magnetyczną denną, miotacz bomb głębinowych, okrętowe stanowisko dowodzenia, morską wyrzutnię rakietową)
  • artylerię lufową z okresu XVI-XIX wieku (między innymi: lufę działa z 1834 roku, kamienne kule do moździerzy)
  • artylerię lufową i rakietową (między innymi: dwulufowy zestaw przeciwlotniczy, armatę przeciwpancerną)
  • broń i wyposażenie okrętów podwodnych (między innymi: armaty, ORP „Dzik”, pojazd podwodny)
  • statki powietrzne i uzbrojenie jednostek wojskowych lotnictwa Marynarki Wojennej (bomby lotnicze, SM-1, Jak-9P, MiG-21bis, Ił-28)

Na okręcie ORP „Błyskawica” znajdują się:

  • uzbrojenie artyleryjskie i broń podwodna, umieszczona na pokładzie
  • wystawa oręża polskiego na morzu (w sumie 170 m2 ekspozycji, obejmującej: modele okrętów, broń, mundury, odznaczenia, bandery, proporce, elementy wyposażenia okrętowego, pomieszczenia załogi, radiostację okrętową)
  • maszynownie i kotłownie (trasa zwiedzania prowadzi przez wnętrze jednego z kotłów parowych)

Okręt – Muzeum ORP „Błyskawica” zwiedzać można od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-12:30 i 14:00-17:00.

Ekspozycję plenerową na Bulwarze Nadmorskim obejrzeć można od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00-17:00.

We wtorki zwiedzanie jest bezpłatne. W poniedziałki i dni poświąteczne ekspozycje są nieczynne.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz