Akwarium Gdyńskie

Akwarium Gdyńskie powstało w 1971 roku jako Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. W 2003 roku, nazwę, ze względu na jej nieadekwatność i długość, zmieniono na prostszą i krótszą – Akwarium Gdyńskie.

Nie byłoby jednak Akwarium Gdyńskiego, gdyby w 1921 roku nie założono na Helu Morskiego Laboratorium Rybackiego, w którym kolekcjonowane i eksponowane były, związane ze środowiskiem morskim, okazy przyrodnicze.

Morskie Laboratorium Rybackie zostało na przełomie 1938/39 roku przeniesione do Gdyni, a dziesięć lat później przemianowane na Morski Instytut Rybacki.

W 1971 roku, z okazji pięćdziesięciolecia Instytutu, otworzono Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie.

W Akwarium Gdyńskim zobaczyć można okazy ryb, płazów i gadów, pochodzących z całego świata.

Jedną z dwóch jego ekspozycji jest Ekspozycja Akwaryjna, w skład której wchodzą:

– akwaria morskie

W znajdującej się tu sali „Rafa Koralowa” podziwiać można największą w Polsce rafę koralową i zaliczanego do najciekawszych okazów Akwarium Gdyńskiego – konika morskiego.

W sali „Wodne Zwierzęta Świata” oglądać można zwierzęta żyjące w głębinach oceanu, przybrzeżnych wodach Atlantyku i Indopacyfiku, a także w Bałtyku. Wśród nich znajdują się: rekin rafowy czarnopłetwy, ośmiornica olbrzymia, nosząca imię Karolina, seleny, skrzypłocze czy rekinek marmurkowy – jeden z najmniejszych rekinów świata.

– akwaria słodkowodne

Prezentowane tu ryby pochodzą z Ameryki Południowej, Azji południowo-wschodniej, Australii i Afryki wschodniej. Na szczególną uwagę zasługuje sposób prezentowania okazów. Dzięki wykorzystanym technikom, zwiedzający mają wrażenie, że jednocześnie nurkują i są nad wodą. Zobaczyć tu można anakondy zielone, arowany srebrne, piranie czerwone, płaszczki słodkowodne.

W sali „Na Styku Wody i Lądu” znajdują się natomiast węgorze elektryczne, prapłetwce, aksolotle meksykańskie, krokodyl krótkopyski, żółwiak chiński, żółw jaszczurowaty.

Drugą ekspozycją jest Ekspozycja Muzealna, w skład której wchodzą:

– Sala Dydaktyczna

Zobaczyć tu można okazy ryb, gadów, ptaków i ssaków morskich (jesiotra ostronosego, rekina młota, delfina pospolitego i albatrosa).

– Sala Bałtycka

Znajduje się w niej mapa plastyczna ukształtowania dna Morza Bałtyckiego, a także okazy największych ryb Bałtyku (m.in. mierzący 120cm i ważący 20kg, dorsz).

Od 2007 roku otworzono także Salę Mokrą, w której można zanurzyć ręce w zbiorniku i dotknąć pływającej w nim ryby.

Akwarium Gdyńskie organizuje także lekcje z zakresu biologii, ekologii i ochrony środowiska morskiego, kierowane do dzieci, młodzieży, studentów, a także wszystkich grup zorganizowanych.

Akwarium Gdyńskie czynne jest codziennie w godzinach 9:00-19:00.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz