Bulwar Nadmorski w Gdyni

Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego to wizytówka Gdyni. Półtorakilometrowa promenada prowadzi z plaży w Śródmieściu do plaży w Redłowie.

Bulwar zbudowano w latach 20. XX wieku. Początkowo była to tylko stosunkowo krótka ścieżka spacerowa, wytyczona na piaszczystym nasypie u podnóża Kamiennej Góry. W latach 30. deptak wysypano żwirem i wzmocniono betonową opaską o wysokości 80cm. Posadzono także drzewa i zbudowano schody.

Gdyński bulwar nie ucierpiał w czasie drugiej wojny światowej. W 1949 roku zniszczył go jednak sztorm. Betonowe umocnienie załamało się pod naporem fal.

Bulwar Nadmorski w Gdyni

Po dziewięciu latach, w 1958 roku, w celu wskrzeszenia nadmorskiej promenady, powołano do życia „Społeczny Komitet Budowy Bulwaru Nadmorskiego”. Owocem pracy komitetu było powstanie nowego Bulwaru Nadmorskiego, oddanego do użytku w 1969 roku, praktycznie w takim kształcie, jaki znamy dzisiaj.

I tak, w swej obecnej formie, Bulwar Nadmorski im. Feliksa Nowowiejskiego ma długość ponad 1,5km i szerokość około 10m. Od strony morza zabezpieczony jest grubą na około 50cm i wysoką na około 2,5m nad poziomem morza żelbetową opaską. Konstrukcja ta zdołała przetrwać w 2009 roku sztorm, który naruszył sopockie molo.

W ostatnich latach promenada została zmodernizowana. W jej ramach dokonano refulacji plaży i zabezpieczono bulwar przed ewentualnym niszczycielskim działaniem morza. Miejsce to uatrakcyjniono także przez budowę punktów gastronomicznych i ustawienie kilkudziesięciu nowoczesnych lamp, ukrytych w formie plażowych parasoli.

Twórcy bulwaru nie zapomnieli też o rowerzystach i łyżworolkarzach. Prócz ścieżki spacerowej, znajduje się tu także ścieżka rowerowa i łyżworolkowa. Rozmieszczone wzdłuż całej długości deptaka ławeczki zachęcają do odpoczynku. Na jego południowym krańcu znajduje się zaś kilkumetrowe betonowe molo, do którego podpływają często, dokarmiane przez turystów, łabędzie.

Bulwar Nadmorski to jednak nie tylko miejsce spacerowo-rekreacyjne. Pełni on także funkcję ochronną, jako falochron brzegowy.

W 2003 roku bulwar stał się fragmentem trasy pierwszego etapu wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. W 2009 roku Bulwar Nadmorski w Gdyni pretendował do miana jednego z siedmiu cudów Trójmiasta.

Brak komentarzy.

Zostaw komentarz